گزارش همایش ارتباطات مردمی و حقوق شهروندی

به گزارش روبط عمومی کانون کارآفرینی استان زنجان،  همایش ارتباطات مردمی و حقوق شهروندی در سالن جلسات ایران ترانسفو زنجان برگزار شد.
همایش سراسری سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و حقوق شهروندی روز چهارشنبه با شرکت مسئولان و مدیران روابط عمومی ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان های کشور در زنجان برگزار شد.

در ابتدای این همایش محمدرضا یوسفی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به اینکه جامعه ما به گونه‌ای در حال پیشرفت است که حقوق شهروندی یکی از بخش‌های آن است، اظهار کرد: جامعه‌ای رستگار خواهد شد که حقوق‌ها در آن رعایت شود.
وی با بیان اینکه به موضوع حقوق شهروندی در کشور به صورت شایسه‌ای پرداخته نشده است، تصریح کرد: در این حوزه فاقد بنیان‌های فکری و زیرساخت‌های لازم بوده و نیاز به گفتمان داریم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام هیچ خللی در عزم و اراده ملت ایران ایجاد نخواهد کرد، ابراز کرد: ملت ایران در عرصه‌های مختلف حماسه‌های زیادی خلق کرده است.

* روح امید را باید در جامعه هرچه بیشتر توسعه دهیم
در ادامه رضا شریعت مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به خروج آمریکا از برجام در پی تصمیم روز گذشته رئیس جمهوری این کشور، اظهار کرد: ملت ما به گفته رئیس جمهوری ایران راه خود را پیدا کرده است.
وی با تاکید بر اینکه ملت ایران با قدرت راه خود را ادامه خواهد داد، تصریح کرد: ما خودمان باید با امید و با آرزوهای متعالی و بزرگ و به دور کردن هر گونه یأس راه را به جلو پیش رویم.
مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه روح امید را باید در جامعه هرچه بیشتر توسعه دهیم، ابراز کرد: حقوق شهروندی و ارتباطات در جامعه امروز ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
در ادامه این جلسه پیام وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در رابطه با ارتباطات مردمی و حقوق شهروندی توسط مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد وزارت به حضار ارائه شد.

* حقوق شهروندی ضامن عدالت اجتماعی است
در این پیام که روز چهارشنبه توسط رضا شریعت، مشاور وزیر و مدیر دفتر عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همایش سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و حقوق شهروندی، قرائت شد، آمده است:
حقوق شهروندی به عنوان مجموعه ای از قواعد حاکم بر روابط اشخاص در جامعه، جزو حقوق ذاتی و فطری انسان ها شناخته می شود.
شهروندی' بنیادی ترین سرمشق و مفهوم نوپدیدی است که به طور ویژه و افزون بر سایر امور، ذاتا معطوف به برابری و عدالت است و لاجرم حقوق شهروندی نیز برآیندی از وظایف و مسئولیت های شهروندان در قبال یکدیگر و درقبال دولت و بالعکس است.
مفهوم عدالت اجتماعی که نیکبختانه ماموریت ها و برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز بر مدار و موازنه آن چیده شده است و در یک ارتباط تنگاتنگ نظری و عملی با حقوق شهروندی دارد، نشانگر غنای نظم معنایی هر جامعه است؛ بدین معنا که تا وقتی که حقوق شهروندی وجود نداشته باشد بالطبع عدالت در معنای عام خود محقق نخواهد.
در فراز دیگری از این پیام آمده است: دولت تدبیر و امید به عنوان پرچمدار 'منشور حقوق شهورندی'، مسئولیت سنگینی در زمینه جلب مشارکت و ارتقا سطح رضایت مندی مردم در امور مختلف به ویژه حق برخورداری از کرامت انسانی و رفتار محترمانه و اسلامی، حق برخورداری از کاربست بی طرفانه قوانین و مقررات، مصون بودن از تبعیض در نظام ها، فرآینده ها و تصمیمات اداری، دسترستی آسان و سریع به خدمات اداری، حق حفظ و رعایت حریم خصوصی همه افراد، حق آگاهی به موقع از تصمیمات و فرآیندهای اداری و دسترسی به اطلاعات موردنیاز، حق مصون بودن از شروط اجحاف آمیز در توافق ها، معاملات و قرار دادهای اداری، حق اشخاص توان خواه در برخورداری از امتیازات خاص قانونی، حق رسیدگی به موقع و منصفانه به شکایات و اعتراض ها، جبران خسارات وارده به مردم ناشی از قصور و تقصیر دستگاه اجرایی بر عهده دارد.
ربیعی در این پیام تصریح کرده است: لازم است در اجرای منویات ریاست جمهوری کرامت آحاد جامعه هدف در حد کامل با بهره گیری از ظرفیت های های قانونی و رعایت دقیق شفافیت اطلاعت و حقوق شهروندی توسط همه ما مدیران و کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان اجتماعی ترین نهاد حاکمیتی کشور مورد توجه قرار گیرد.

* 126 هزار میلیارد تومان حقوق به کارمندان در کشور پرداخت می‌شود
مسعود سلیانی کارشناس ارشد امور سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم سازمان امور اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه 4 هزار سرفصل خدمات در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، اظهار کرد: همچنین بالغ بر 3 میلیون و 500 هزار کارمند کشوری و لشگری در ایران وجود دارد.
وی با بیان اینکه 2 میلیون و 320 هزار کارمند و 670 هزار نفر کارمند نظامی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: 408 هزار نفر نیز شاغل در شرکت‌های دولتی هستند.
کارشناس ارشد امور سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم سازمان امور اداری واستخدامی کشور با بیان اینکه متوسط دریافتی کارمندان کشور 3 میلیون تومان است، گفت: 126 هزار میلیارد تومان سالانه برای حقوق کارمندان در کشور هزینه می‌شود.
سلیانی با تاکید بر اینکه در بحث حقوق شهروندی باید آتش به اختیار بود، ابراز کرد: مردم ما باید از روند اداری اطلاع داشته باشند.
وی به اهمیت تصویب نامه حقوق شهروندی در نظام اداری اشاره کرد و افزود: این تصویب نامه متولی و ضمانت اجرایی کاملا مشخصی دارد و برای نخستین بار حقوق مردم در نظام اداری در قالب آن شناخته شد.
"تصویبنامه حقوق شهروندی در نظام اداری» توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تدوین و اسفند سال 95 به تصویب شورای عالی اداری کشور رسید.